Elçi, Alaska toplantısı için olasılıklar hakkında gerçekçi

March 18, 2021

Çin'in ABD'nin baş elçisi Cui Tiankai, Biden başkanlığının ilk üst düzey Çin-ABD diplomatik toplantısının iki ülke arasında "samimi" ve "yapıcı" bir alışverişin yolunu açacağını umduğunu söyledi, ancak bunun bir " yanılsama "Pekin'in temel çıkarlar üzerinde baskıya veya uzlaşmaya boyun eğmesini beklemek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, hem Pekin hem de Washington'dan üst düzey Çinli diplomat Yang Jiechi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Alaska'nın Anchorage kentinde Perşembe gününden Cuma gününe kadar görüşeceklerini açıkladı.

Büyükelçi Cui, her iki tarafın da Çin'in pek çok hazırlık yaptığı bu yıl bu kadar yüksek düzeyde ilk yüz yüze diyaloğa büyük önem verdiğini söyledi.

Toplantının arifesinde Cui, "Çin ile ABD arasındaki tüm sorunları çözecek tek bir diyalog beklemiyoruz; bu yüzden aşırı yüksek beklentiler belirlemiyoruz veya bu konuda herhangi bir yanılsamamız yok," dedi.

Büyükelçi, iki taraf arasında samimi, yapıcı ve rasyonel bir diyalog ve iletişim sürecini başlatmaya yardımcı olması halinde toplantının başarılı olacağına inandığını söyledi.

Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, "Her iki tarafın da samimiyetle gelip birbirini daha iyi anlayarak ayrılmasını umuyorum." Dedi.

Tokyo ve Seul gezisinden Alaska'da mola verecek olan Blinken, geçen hafta toplantının Pekin'le "pek çok endişeyi çok açık sözlerle ortaya koymamız için önemli bir fırsat" olacağını söyledi.

Amerika'nın en üst düzey diplomatı olarak onaylandıktan sonra Kongreye ilk katılışında, "İşbirliği için yollar olup olmadığını da araştıracağız." Dedi.

Blinken ayrıca, "Bu noktada bir dizi devam anlaşması için bir niyet olmadığını" ve herhangi bir katılımın Çin ile ilgili konulardaki "somut sonuçlara" bağlı olduğunu söyledi.

Büyükelçi Cui, eşitlik ve karşılıklı saygı ruhunun herhangi bir ülke arasındaki diyalog için en temel ön koşul olduğunu söyledi.

Çin'in ulusal egemenliği, toprak bütünlüğü ve ulusal birliği ile ilgili temel çıkarları ile ilgili olarak, Çin'in uzlaşma ve tavizlere "yer" olmadığını belirterek, "Bu toplantıda açıklığa kavuşturacağımız tutum da budur.

"Çin'in diğer ülkelerin baskısı altında uzlaşacağını ve teslim olacağını düşünüyorlarsa veya Çin herhangi bir tek taraflı talebi kabul ederek bu diyaloğun sözde 'sonucunu' sürdürmek istiyorsa, bu yanılsamadan vazgeçmeleri gerektiğini düşünüyorum, çünkü bu tutumdan diyaloğu yalnızca bir çıkmaza sürükleyecektir, "dedi Cui.

Hong Kong ile ilgili Çinli yetkililere Salı günü ABD yaptırımları da dahil olmak üzere son ABD eylemlerinin Anchorage diyalogunun "atmosferini" etkileyip etkilemeyeceği sorulan Cui, Çin'in "gerekli önlemleri" alacağını söyledi.

"Bu toplantıda da pozisyonumuzu net bir şekilde ifade edeceğiz ve sözde bir 'atmosfer' yaratmak için bu konularda taviz ve taviz vermeyeceğiz." Dedi."Bunu asla yapmayacağız!"

Toplantı, ABD medyasında çıkan haberlerin ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında "alışılmadık derecede uzun iki saatlik görüşme" olarak adlandırdığı olaydan yaklaşık bir ay sonra geldi.

Bu telefon görüşmesi sırasında Xi, iki ülkenin dışişleri departmanlarının ikili ilişkilerdeki geniş kapsamlı konular ve önemli uluslararası ve bölgesel konular hakkında derinlemesine iletişim kurabileceklerini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Çarşamba günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, Çin'in bu diyalog yoluyla iki tarafın telefon görüşmelerinde iki cumhurbaşkanı arasında varılan mutabakatı takip edebilmesini, aynı yönde çalışabileceğini, farklılıkları yönetebileceğini ve Çin'i getirebileceğini umduğunu söyledi. ABD ilişkileri "sağlıklı gelişimin doğru yoluna" geri döndü.

Sözcüsü, Salı günü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres toplantının "olumlu bir sonucunu" umduğunu söyledi.

Sözcü Stephane Dujarric, "Çin ve ABD'nin COVID sonrası dünyayı yeniden inşa etme konusunda başta iklim değişikliği olmak üzere kritik konularda işbirliği yapmanın yollarını bulabileceğini umuyoruz" dedi.

Dujarric, "İkisi arasında gerilimler ve çözülmemiş sorunlar olduğunu tam olarak anlıyoruz, ancak ikisi de önümüzde bulunan en büyük küresel zorluklarda işbirliği yapmanın yollarını bulmalı." Dedi.

ZHAO HUANXIN tarafından Anchorage, Alaska |China Daily Global |Güncellendi: 2021-03-18 09:28